Historia - Stowarzyszenie Arka Ocalenia

Przejdź do treści
Historii powstania Stowarzyszenia Arka Ocalenia
 Decyzja o założeniu Stowarzyszenia Arka Ocalenia oraz nasza wizja misji, celów i sposobów ich realizacji rodziły się przez okres roku poprzedzającego start naszej inicjatywy..
  Latem 2018 roku, po powrocie ze szpitala, będąc schorowanym, podczas spaceru z rodziną zauważyłem zniszczoną kapliczkę z otwartymi drzwiczkami, stłuczoną szybą i zniszczonymi schodami. Kiedy zamknąłem drzwiczki i zszedłem po zniszczonych schodach, w moim sercu pojawił się wielki żal i smutek.      
  Podjąłem decyzję, że nie mogę zostawić tego tak jak jest. Zwróciłem się do Prezydenta Miasta Jaworzna w sprawie remontu. Po napisaniu kilku pism, odbyciu kilku spotkań i kilkumiesięcznym oczekiwaniu, stwierdziłem, że nikt z przedstawicieli Miasta Jaworzna ani służb do tego powołanych nie jest zainteresowany remontem. W związku z moim zobowiązaniem, by dokonać remontu kapliczki, musiałem podjąć inne kroki. Znaleźli się ludzie dobrej woli, którzy wsparli remont kapliczki zarówno modlitewnie, jak i finansowo.
  W kwietniu 2020 roku przeprowadzono remont kapliczki. W maju 2020 roku kapliczka została poświęcona, a rozpoczęły się nabożeństwa majowe, mimo panującej pandemii. W tym trudnym dla nas czasie nasza wiara i ufność w Bożą Opatrzność wzrastały.
Po nabożeństwach majowych rozpoczęły się nabożeństwa czerwcowe i lipcowe. W kolejnych miesiącach odbywały się nabożeństwa raz w tygodniu, zgodnie z wcześniej ustalonym kalendarzem, aż do dnia dzisiejszego, kiedy to nabożeństwa są nadal praktykowane.
Ograniczenie liczby osób w kościołach do 5 stało się przyczyną spotykania się na modlitwie, aby przetrwać ten trudny czas.

Stowarzyszenie Arka Ocalenia zostało formalnie zarejestrowane w KRS w dniu 25.02.2021.

  Grupa Modlitewna, za zgodą księdza proboszcza Józefa Lendy, została zatwierdzona w dniu 21 listopada 2017 roku. Nie było to przypadkowe, gdyż w bibliotece w Sanktuarium natrafiłam na małą książeczkę pt. „Płomień Miłości Niepokalanego Serca Maryi”, w której Matka Najświętsza zachęca do organizowania takich grup modlitewnych w swoich parafiach. Ksiądz proboszcz zaakceptował naszą propozycję, ponieważ grupa ludzi nieprzerwanie od 06 lutego 2014 roku prowadziła w Sanktuarium adoracje o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, które są kontynuowane do dziś pod kierownictwem księdza opiekuna. Grupa spotyka się w salce biblioteki w każdy poniedziałek na wspólnej modlitwie. Latem 2022 roku zaprosiła mnie koleżanka na modlitwę na        
  Równą Górkę przy kapliczce Matki Bożej Niepokalanej. Od razu poczułam, że to jest moje miejsce. Wróciły wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to moja mama i babcia zabierały mnie w maju na modlitwy do kaplic Matki Bożej i pod pięknie udekorowane krzyże. Po wstępnej rozmowie dowiedziałam się, że Stowarzyszenie Arka Ocalenia nie ma jeszcze stałej siedziby. Zaproponowałam prezesowi Arki, abyśmy mogli zorganizować spotkania w Sanktuarium, aby wspólnie realizować nasze cele. Zwróciłam się o zgodę do ks. Ponieważ jest wiele miejsc, zwróciłam się do księdza proboszcza o zgodę na spotkania w salach, przedstawiając mu krótko cele i zadania Arki.
  Ksiądz proboszcz bez wahania się zgodził i przydzielił dwie sale na takie spotkania. Do Stowarzyszenia Arka Ocalenia przystąpiłam wraz z kilkoma osobami z grupy modlitewnej. Cieszę się, że jesteśmy w Arce i możemy służyć Bogu i ludziom poprzez Płomień Miłości Niepokalanego Serca Maryi.
Wszystko, co robimy to na Chwałę Bożą:
 ,,Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą.  (1 Kor.10:31)
 „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”  (Mt 10,8).
 
Są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii,
Aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości
Wróć do spisu treści